Gainery charakterystyka

Gainery stanowią typowy przykład odżywek na budowę masy mięśniowej. Są to preparaty węglowodanowo – białkowe, stosowane w celu pokrycia niedostatku energii oraz składników odżywczych, budujących mięśnie.
Gainery zawierają zazwyczaj od 15% do 30 % białka. Należy zwracać uwagę na ich rodzaj, ponieważ najlepsze preparaty posiadają w swoim składzie białka jajeczne lub serwatkowe. Ponadto suplementy te mają dużą porcję węglowodanów, a także niewielką ilość tłuszczy, witamin oraz minerałów.
Środki typu gainer w bardzo szybki sposób powodują przyrost tkanki mięśniowej. Nie są to jednak preparaty, które może stosować każda osoba. Ci, którzy charakteryzują się dość potężną sylwetką, a ich tkanka tłuszczowa przekracza 15% całkowitej masy ciała nie mogą zażywać gainerów, gdyż uzyskają efekt przeciwny do zamierzonego – zamiast mięśni zwiększą ilość tłuszczu. W przypadku braku możliwości spożycia posiłku po treningu z tego typu suplementów mogą skorzystać osoby o normalnej budowie ciała, bez skłonności do tycia, ale jedynie raz na jakiś czas. Natomiast ektomorficy, czyli osoby o szczupłej sylwetce, które mają problemy z utrzymaniem właściwej wagi, mogą stosować gainery bez większych ograniczeń.